גינת ירק הוראות גידול כלליות

גידול ירקות ותבלינים היא חוויה מתגמלת במיוחד. כמה כיף לשתות משקה או לאכול סלט מצמח שגידלת בעצמך. הקמת פינת ירק בגינה הביתית יכולה להיות גם פעילות מהנה ומלמדת עם הילדים.

תחום גינות הירק הפרטיות תופץ תאוצה בעולם ובארץ וכיום ניתן למצוא במשתלות מבחר רחב של שתילי ירקות בעציץ מוכנים לשתילה.

 

לפני שתילת הירקות עלינו לבחור מקום בגינה המקבל הרבה אור שכן ירקות זקוקים למידה רבה של שמש. לאחר שבחרנו פינה כזו בגינה נכין את הקרקע – ננכש עשבים ונתחח את הקרקע. פעולות אלו מאוורות את האדמה ומעשירות אותה באופן טבעי. חשוב לפני הקיץ להזין את האדמה בדשן או בקומפוסט 


השקיה

מומלץ מאוד להשתמש במערכת השקיה מסודרת הנותנת לנו שליטה טובה יותר על ההשקיה וחוסכת במים. ירקות רבים רגישים למחלות עלים ולכן מומלץ להמנע מהרטבת העלים ולהעדיף השקיה בטפטוף. השקיה בטפטוף גורמת להרטבת הקרקע לעומק ומים מגיעים לכל בית השורשים של הצמח. מומלץ תמיד להשקות בשעות קרירות של היום בכדי למנוע התאיידות של מים ולחסוך במים. לזכור לשנות את תדירות ההשקיה בין העונות, בקיץ כמובן הגינה זקוקה להשקיה מוגברת.

מומלץ מאוד לקבץ יחד צמחים בעלי דרישות השקיה דומות. מידע בדבר דרישות השקיה מצוי באתר בכל דף מוצר.

 

שתילה
שתילה נכונה חשובה לקליטת הצמח. חשוב לשמור שלא לשתול את הצמח עמוק מדי או רדוד מדי. יש לחפור גומה בגודל של כפי שתיים מגודל מיכל הצמח שברצוננו לשתול. יש לטמון באדמה את כל בית השורשים ולהשאיר את צוואר השורש מחוץ לאדמה על מנת למנוע רקבון.
לאחר השתילה יש להשקות בנדיבות ולשמור על הקרקע רטובה כדי לעזור לצמח להקלט.
מידע בדבר מרווחי שתילה מופיע בכל דף מוצר כאן באתר. באופן כללי יש לשמור על מרווחים של כ 40 ס"מ. בצמחים המתפשטים מאוד יש לרווח יותר בין שתיל לשתיל.

מועדי שתילה:

ירקות לקיץ כגון: חציל, עגבניה, פלפל, קישוא, חסה - שתילה החל מאפריל ועד יוני.

ירקות לחורף כגון: – תות, חסה, סלרי - שתילה עיקרית בספטמבר ואוקטובר.

 

הדליה

ישנם ירקות אשר מומלץ להדלות אותם, כלומר להרים את הצמח כלפי מעלה בעזרת חוטים, רשת או מוטות ולתת לצמח לטפס עליהם. בכך אנו מרחיקים את הפירות מהקרקע. פעולה זו מונעת ריקבון הפירות ומרחיקה ממזיקי קרקע. לרוב, כאשר תקנו שתיל בוגר במשתלה ממשתלת גידול טובה הוא יגיע עם מוטות במבוק בהם תוכלו להשתמש בגינה להדליה מהם תוכלו לקשור חוטים ולתת לצמח משענת נוספת לטפס עליה.

גינה בעציצים

גם אם אין לכם גינה תוכלו לגדל ירקות במיכלים במרפסת. עבור ירקות יש לבחור מיכלים גדולים ועמוקים, להציב אותם במקום המקבל שמש רבה ביום ולמלא אותם בתערובת שתילה שתרכשו במשתלה. חשוב שהתערובת תהיה מאווררת ומומלץ להוסיף לה קומפוסט או דשן אורגני.

 

קטיף היבול

עבור כל הירקות, מומלץ לקטוף את היבול כאשר הוא צעיר ורענן ולא לחכות על מנת שלא ירקב על הצמח.

מחלות ומזיקים

לקראת הקיץ גם מתחילים להתרבות מזיקים בגינה. חלק מהירקות רגישים למחלות עלים ומושכים מזיקים. נוכל לשתול בקרבת גינת הירק צמחים מסויימים בעלי ניחוח חזק המרחיק מזיקים. לדוגמא, טגטס, צמח עונתי קיצי בעל פריחה ריחנית בגווני צהוב וכתום.

צמחי תבלין כמרחיקי מזיקים

מרבית צמחי התבלין הם בעלי ארומה חזקה ויכולים לשמש כמרחיקי מזיקים.
נוכל לשתול מיני נענע שונים, ריחן הבזיל (בזיליקום), מליסה רפואית, אזוביון רפואי (לבנדר), ורוזמרין רפואי.

 

בנוסף למניעה, חשוב מאוד גם לעבור על הצמחים בגינה ולראות אם אנחנו מוצאים סימני מזיקים ומחלות: פגעים בעלים, אכילות או שינוי בצבע. עדיף לנו להקדים תרופה למכה ולזהות את המחלה או המזיק בזמן. במקרה של צמח שנראה לכם פגוע, מומלץ להסיר את העלים הנגועים ולפנות למשתלה לייעוץ. אפשר אפילו להביא למשתלה עלה נגוע על מנת שיעזרו לכם לפתור את הבעיה.

 

לאחר שהשקענו בהכנת גינת הירק, כעבור כחודש נוכל לקצור את פירות עמלנו! בהצלחה!


מימון שתילי איכות - משתלת מימון מייצרת שתילים מוגמרים של סוגי צמחים רבים: צמחי נוי וגינה רב שנתיים, פרחים עונתיים, צמחי תבלין ושתילי ירקות, ביניהם: פטוניה, חרצית, וינקה, בשמת, ורבנה, גרניום, קיסוס, אמנון ותמר, לוע הארי, מרווה, בזיליקום, אורגנו, לואיזה, זעתר, רוזמריןפלפל נוי ועוד. באתר ניתן למצוא כל מה שרצית לדעת על מגוון הצמחים שאנו מגדלים. © כל הזכויות שמורות למימון שתילי איכות-משתלות מימון
אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם ולעשות שימוש כל שהוא בתוכן המצוי באתר ללא הסכמה מראש בכתב.